Nawet dla firm pożyczkowych zdolność kredytowa jest ogromnie ważna – jest informacją o tym, w jaki sposób człowiek radzi sobie z zadłużeniami oraz czy jest na tyle odpowiedzialny, że można mu zaufać i pożyczyć pieniądze. Wiele kryteriów firmowych odnosi się do konieczności posiadania zdolności prawnych w pełni, ale również stałego dochodu. Głównie ze względu na wiarygodność wnioskującego pożyczkobiorcy wiek minimalny najczęściej wynosi dwadzieścia jeden lat. Firma udzielająca pożyczek, aby mieć pewność, że wnioskujący spłaci swoje zobowiązanie, potrzebuje wejrzenia w historię kredytową, której osiemnastolatkowie zwykle nie posiadają, bo i skąd, mają na swoim koncie jedynie staże, niekoniecznie długie doświadczenie w pracy, a zatrudniani są najczęściej w oparciu o umowy śmieciowe, niewiele znaczące w świecie finansowym. Mało wiarygodnym jest również kandydat łączący jednocześnie naukę oraz pracę na jakąś część etatu czy typowo dorywczo. Również w przypadku takich osób zdecydowanie łatwiej o stracenie posiadanej pracy, jakakolwiek by ona nie była, co automatycznie powoduje problemy finansowe, związane również ze spłaceniem zadłużenia czy to w terminie, czy w ogóle. Oczywiście ta zasada nie będzie dotyczyła absolutnie wszystkich pożyczkodawców, jednak statystycznie większość z nich przychyla się do takich wniosków i dokładnie w ten sposób zapatruje się na owo zagadnienie.

Emeryt przed osobą pełnoletnią

Te same statystyki pokazują, że firmy pożyczkowe znacznie częściej i chętniej decydują się na pożyczanie pieniędzy osobom znajdującym się na rentach oraz emeryturach, niż niepewnym jeszcze swojego losu czy poczynań osobom młodym, nawet tym, które zdążyły ukończyć osiemnasty rok życia. Dla pożyczkodawców są one zdecydowanie pewniejsze.
Co musi posiadać osoba starająca się o przyznanie pożyczki?
Do przyznania nawet szybkiej, internetowej pożyczki, konieczne jest podanie w formularzu – czy to papierowym, czy to w formie elektronicznej – konkretnych danych, takich jak numer PESEL. Osoba składająca wniosek o udzielenie pożyczki musi posiadać również aktualny dowód tożsamości, ponieważ jego kserokopia jest warunkiem koniecznym w większości firm. To nie wszystko – nawet osiemnastolatek, który chce zaciągnąć pożyczkę, musi dysponować własnym kontem bankowym, służącym do weryfikowania tożsamości składającego wniosek, po drugie – będącym najczęściej miejscem, na które ewentualnie zostaną przelane środki po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o pożyczkę. Starający się o przyznanie pożyczki musi również posiadać stałe miejsce zamieszkania, a dokładniej – adres zameldowania, musi wykazywać się także posiadaniem stałego źródła dochodu – zatrudnienia, o które zawsze jest pytany podczas rejestracji swojego wniosku na stronie. Tylko podanie takich informacji jest w stanie analitykom pożyczkodawcy zweryfikować posiadaną zdolność kredytową, a więc oszacować szanse na przyznanie pieniędzy, o które wnioskuje.

Czy warto pożyczać pieniądze w tak młodym wieku?

Raczej trudno jest nam sobie wyobrazić zwykłego nastolatka, który już w wieku osiemnastu lat potrzebuje pożyczać spore sumy pieniędzy. Zawsze w takich chwilach gdzieś z tyłu głowy pojawia się pytanie o to, na jaki cel nastolatek może potrzebować pieniędzy, kiedy utrzymywany jest najczęściej przez swoich rodziców. Trzeba pamiętać również, że osoby młode zdecydowanie bardziej narażone są na zgubny wpływ różnorodnych reklam, których nie brakuje zarówno w Internecie, jak i w telewizji, niż osoby starsze, posiadające odpowiednie doświadczenia życiowe. Większość z tych doświadczeń mówi, że pożyczanie jest bardzo łatwe, z oddawaniem bywa jednak często spory kłopot.